Skip to content

25 Jamie Ct.Bloomfield, NJ 07003

Built 1973

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 30, 2020

Property Information

Block753
Lot67
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,520
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,700
41%
Improvement Value:$240,800
59%
Total Assessment$408,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,856+3.8%
2024$13,350+4.0%
2023$12,839+3.6%
2022$12,393-10.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,500

From:

To:

Sq Ft2,520DeedBook 20200, Page 83407Recorded8/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 1973

Property Sale

Sale
$56,990
DeedBook NaN, Page NaN