Skip to content

93 Lakewood TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Dec 20, 2022

Property Information

Block783
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage3,510
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,500
35%
Improvement Value:$272,100
65%
Total Assessment$418,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,199+3.8%
2024$13,680+4.0%
2023$13,157+1.6%
2022$12,956+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000

To:

Sq Ft3,510DeedBook 20230, Page 2370

Property Sale

Sale
$367,500
DeedBook 6076, Page 779

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 5292, Page 831

Property Built

Built

Year Built: 1924