Skip to content

83 Lakewood TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2021

Property Information

Block783
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,092
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,100
47%
Improvement Value:$170,300
53%
Total Assessment$321,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,902+3.8%
2024$10,503+4.0%
2023$10,102+1.6%
2022$9,947+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950