Skip to content

28 Lakewood TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Dec 28, 1999

Property Information

Block784
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,960
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,700
37%
Improvement Value:$239,200
63%
Total Assessment$379,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,886+3.8%
2024$12,415+4.0%
2023$11,940+1.6%
2022$11,758-0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,960DeedBook 5669, Page 337

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 4995, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1929