Skip to content

32 Lakewood TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 13, 2021

Property Information

Block784
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,487
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,200
32%
Improvement Value:$274,500
68%
Total Assessment$403,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,694+3.8%
2024$13,193+4.0%
2023$12,688+35.8%
2022$9,341-5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,487DeedBook 20210, Page 78109

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,276DeedBook 20180, Page 41877Recorded5/14/2018

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 6270, Page 468

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5689, Page 415

Property Built

Built

Year Built: 1929