Skip to content

22 Lakewood TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 8, 2008

Property Information

Block784
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,504
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,500
40%
Improvement Value:$197,100
60%
Total Assessment$328,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,146+3.8%
2024$10,739+4.0%
2023$10,328+1.6%
2022$10,170+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,504DeedBook 12157, Page 3417

Property Built

Built

Year Built: 1930