Skip to content

38 Lakewood TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2023

Property Information

Block784
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,555
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,400
35%
Improvement Value:$242,300
65%
Total Assessment$372,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,642+6.0%
2024$11,930+4.1%
2023$11,464+1.6%
2022$11,285+5.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929