Skip to content

165 Bay AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1940

Last Sale Price
$471,000
Last Sale Date
Jun 23, 2005

Property Information

Block785
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,663
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,200
45%
Improvement Value:$200,300
55%
Total Assessment$364,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,364+3.8%
2024$11,912+4.0%
2023$11,456+1.6%
2022$11,281-14.5%
Property History

Property Sale

Sale
$471,000

To:

Sq Ft1,663DeedBook 6205, Page 787

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5866, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 1940