Skip to content

253 Essex AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Feb 1, 2013

Property Information

Block786
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,871
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,200
46%
Improvement Value:$275,100
54%
Total Assessment$506,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,174+5.9%
2024$16,216+4.0%
2023$15,596+1.6%
2022$15,357-1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,871DeedBook 12416, Page 4893

Property Built

Built

Year Built: 1941