Skip to content

191 Stonehouse RoadGlen Ridge, NJ 07028

Built 1934

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 6, 2013

Property Information

Block842
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,866
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
47%
Improvement Value:$251,000
53%
Total Assessment$476,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,146+3.8%
2024$15,556+4.0%
2023$14,961+1.6%
2022$14,732-1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,700DeedBook 12451, Page 6539

Property Built

Built

Year Built: 1934