Skip to content

245 Essex AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1955

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Aug 26, 2025

Property Information

Block786
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,920
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$219,200
44%
Improvement Value:$274,300
56%
Total Assessment$493,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,740+3.8%
2024$16,128+4.0%
2023$15,511+1.6%
2022$15,274-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$805,000

To:

Sq Ft1,920DeedBook 20250, Page 55866

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 6094, Page 714

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4939, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1955