Skip to content

4 Corsi RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1958

Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
Aug 31, 2022

Property Information

Block913
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,930
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,700
37%
Improvement Value:$264,100
63%
Total Assessment$416,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,138+3.8%
2024$13,621+4.0%
2023$13,100+1.6%
2022$12,900+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$755,000

To:

Sq Ft1,930DeedBook 20220, Page 82296

Property Sale

Sale
$324,000
DeedBook 6172, Page 808

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 6013, Page 380

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5719, Page 155

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5528, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1958