Skip to content

326 Essex AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1947

Last Sale Date
Jun 27, 1974

Property Information

Block788
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,784
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,600
47%
Improvement Value:$254,700
53%
Total Assessment$484,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,427+3.8%
2024$15,827+4.0%
2023$15,222+1.6%
2022$14,989-2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947