Skip to content

660 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Jul 8, 2016

Property Information

Block786
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,804
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,300
40%
Improvement Value:$231,300
60%
Total Assessment$388,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,181+3.8%
2024$12,699+4.0%
2023$12,214+1.6%
2022$12,027-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000

To:

Sq Ft1,804DeedBook 20160, Page 63015

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 12004, Page 3183

Property Built

Built

Year Built: 1950