Skip to content

38 Stonehouse RoadGlen Ridge, NJ 07028

Built 1955

Last Sale Price
$452,000
Last Sale Date
Nov 7, 2011

Property Information

Block790
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,788
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$233,000
47%
Improvement Value:$262,900
53%
Total Assessment$495,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,821+3.8%
2024$16,206+4.0%
2023$15,586+1.6%
2022$15,348-11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$452,000

To:

Sq Ft1,788DeedBook 12336, Page 1593

Property Sale

Sale
$484,000
DeedBook 6186, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1955