Skip to content

55 Stonehouse RoadGlen Ridge, NJ 07028

Built 1949

Last Sale Price
$486,000
Last Sale Date
Jul 6, 2004

Property Information

Block788
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,390
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,700
41%
Improvement Value:$326,600
59%
Total Assessment$557,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,904+3.8%
2024$18,213+4.0%
2023$17,516+1.6%
2022$17,248-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$486,000

To:

Sq Ft2,390DeedBook 6088, Page 221

Property Sale

Sale
$224,500
DeedBook 5532, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1949