Skip to content

28 Hudson PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1952

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Feb 17, 2021

Property Information

Block822
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage2,336
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,800
27%
Improvement Value:$362,100
73%
Total Assessment$495,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,821+3.8%
2024$16,206+4.0%
2023$15,586+1.6%
2022$15,348+4.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$535,000

To:

Sq Ft2,336DeedBook 20210, Page 29236

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5131, Page 862

Property Built

Built

Year Built: 1952