Skip to content

20 Stonehouse RoadGlen Ridge, NJ 07028

Built 1940

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Sep 28, 2020

Property Information

Block790
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,412
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,200
37%
Improvement Value:$367,300
63%
Total Assessment$580,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,691+5.2%
2024$18,721+4.0%
2023$17,995+25.8%
2022$14,306-14.3%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

To:

Sq Ft2,412DeedBook 20200, Page 96116

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 6211, Page 854

Property Built

Built

Year Built: 1940