Skip to content

78 Lakewood TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block795
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,162
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,400
40%
Improvement Value:$195,600
60%
Total Assessment$326,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,058+3.8%
2024$10,654+4.0%
2023$10,246+1.6%
2022$10,090+15.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,161DeedBook 12516, Page 3939Recorded9/23/2014

Property Sale

Sale
$311,000
DeedBook 6082, Page 340

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 5449, Page 672

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 5170, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1941