Skip to content

91 Mill StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 7, 2024

Property Information

Block811
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,480
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,400
43%
Improvement Value:$170,600
57%
Total Assessment$301,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,210+3.8%
2024$9,837+4.0%
2023$9,460+1.6%
2022$9,316-4.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,480DeedBook 20240, Page 16883

Property Sale

Sale
$268,250
DeedBook 6082, Page 643

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 4947, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 1924