Skip to content

58 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1966

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 13, 2019

Property Information

Block811
Lot66
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage1,741
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,100
40%
Improvement Value:$200,700
60%
Total Assessment$332,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,289+3.8%
2024$10,876+4.0%
2023$10,460+1.6%
2022$10,300-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,741DeedBook 20190, Page 63260

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1966