Skip to content

27 Este PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1958

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
May 23, 2005

Property Information

Block973
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,823
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,800
37%
Improvement Value:$270,600
63%
Total Assessment$429,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,565+3.8%
2024$14,033+4.0%
2023$13,496+1.6%
2022$13,290-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000

To:

Sq Ft1,823DeedBook 6191, Page 373

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5089, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1958