Skip to content

44 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 24, 2018

Property Information

Block811
Lot73
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningB-2
Sq Footage2,024
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,200
36%
Improvement Value:$263,700
64%
Total Assessment$412,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,006+3.8%
2024$13,494+4.0%
2023$12,977-9.4%
2022$14,317+17.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 6190, Page 928

Property Sale

Sale
$23,682
DeedBook 5458, Page 854

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1925