Skip to content

295 Hoover AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1921

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2025

Property Information

Block812
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,312
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,800
31%
Improvement Value:$275,800
69%
Total Assessment$399,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,554+3.8%
2024$13,059+4.0%
2023$12,559+1.6%
2022$12,368-9.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,000

To:

Sq Ft2,312DeedBook 20240, Page 29623

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft2,312DeedBook 20230, Page 52028Recorded8/28/2023

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5828, Page 646

Property Sale

Sale
$168,500
DeedBook 5630, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 1921