Skip to content

32 Benson StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1911

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 29, 1997

Property Information

Block511
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,400
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$181,900
38%
Improvement Value:$297,600
62%
Total Assessment$479,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,265+3.8%
2024$15,670+4.0%
2023$15,071+1.6%
2022$14,841-12.7%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft2,400DeedBook 5476, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 1911