Skip to content

194 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2000

Property Information

Block822
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-1B
Sq Footage3,708
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,300
31%
Improvement Value:$314,900
69%
Total Assessment$457,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,508+3.8%
2024$14,941+4.0%
2023$14,370+1.6%
2022$14,150+5.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924