Skip to content

61 Elston StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$115,500
Last Sale Date
May 26, 1988

Property Information

Block825
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,408
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,200
41%
Improvement Value:$186,600
59%
Total Assessment$315,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,712+3.8%
2024$10,320+4.0%
2023$9,926+1.6%
2022$9,774+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$115,500

To:

Sq Ft1,408DeedBook 5030, Page 970

Property Built

Built

Year Built: 1930