Skip to content

36 Birch StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Apr 25, 1994

Property Information

Block825
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,035
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,500
49%
Improvement Value:$137,400
51%
Total Assessment$268,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,121+3.8%
2024$8,788+4.0%
2023$8,452+1.6%
2022$8,322+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000

To:

Sq Ft1,035DeedBook 5311, Page 199

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5208, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1941