Skip to content

60 Barbara StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1961

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
Mar 14, 2001

Property Information

Block827
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,804
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,500
40%
Improvement Value:$260,600
60%
Total Assessment$432,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,657+3.8%
2024$14,121+4.0%
2023$13,581+1.6%
2022$13,374+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$228,000

To:

Sq Ft1,804DeedBook 5760, Page 658

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1961