Skip to content

83 Birch StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1957

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Nov 25, 2009

Property Information

Block827
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,728
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,400
38%
Improvement Value:$224,300
62%
Total Assessment$362,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,303+3.8%
2024$11,853+4.0%
2023$11,400+1.6%
2022$11,226-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 12231, Page 5390

Property Sale

Sale
$392,000
DeedBook 6092, Page 141

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5182, Page 471

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5055, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1957