Skip to content

25 Fritz StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Date
Sep 16, 2021

Property Information

Block829
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,100
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,400
97%
Improvement Value:$3,500
3%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,292+4.0%
2024$4,126-54.3%
2023$9,031+1.6%
2022$8,890+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1924