Skip to content

75 Barbara StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2009

Property Information

Block829
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,112
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,100
41%
Improvement Value:$250,500
59%
Total Assessment$426,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,470+3.8%
2024$13,941+4.0%
2023$13,408+1.6%
2022$13,203+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 5970, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1962