Skip to content

47 Division StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2005

Property Information

Block542
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,128
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,300
32%
Improvement Value:$261,400
68%
Total Assessment$382,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,981+3.8%
2024$12,507+4.0%
2023$12,028+1.6%
2022$11,845+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5520, Page 455

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5441, Page 914

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1961