Skip to content

33 Jamie Ct.Bloomfield, NJ 07003

Built 1973

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 22, 1989

Property Information

Block753
Lot69
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,280
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,700
36%
Improvement Value:$294,400
64%
Total Assessment$462,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,674+3.8%
2024$15,101+4.0%
2023$14,524+1.6%
2022$14,302+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft2,280DeedBook 5104, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1973