Skip to content

796 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$263,500
Last Sale Date
May 10, 2018

Property Information

Block841
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,209
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,700
43%
Improvement Value:$205,300
57%
Total Assessment$358,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,143+3.8%
2024$11,699+4.0%
2023$11,252+1.6%
2022$11,080-1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$263,500

To:

Sq Ft1,363DeedBook 20180, Page 43764

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6107, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1926