Skip to content

423 Essex AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$681,000
Last Sale Date
Nov 17, 2020

Property Information

Block841
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,966
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,400
41%
Improvement Value:$313,200
59%
Total Assessment$534,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,134+5.3%
2024$17,221-7.4%
2023$18,589+17.7%
2022$15,788+10.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$681,000

To:

Sq Ft2,062DeedBook 20201, Page 20747

Property Sale

Sale
$412,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 12503, Page 5314Recorded7/8/2014

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5655, Page 14

Property Sale

Sale
$118,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1929