Skip to content

728 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2013

Property Information

Block844
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage1,394
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,500
43%
Improvement Value:$187,500
57%
Total Assessment$327,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,092+3.8%
2024$10,686+4.0%
2023$10,278+1.6%
2022$10,121+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5426, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1927