Skip to content

757 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$782,500
Last Sale Date
Jul 28, 2024

Property Information

Block871
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,697
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,700
29%
Improvement Value:$368,900
71%
Total Assessment$521,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,693+3.8%
2024$17,046+4.0%
2023$16,394+17.1%
2022$13,999-3.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$782,500

To:

Sq Ft1,697DeedBook 20240, Page 45212

Property Sale

Sale
$577,500
Sq Ft1,697DeedBook 20210, Page 69111Recorded6/3/2021

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,438DeedBook 20181, Page 9031Recorded12/19/2018

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,438DeedBook 20180, Page 39422Recorded5/4/2018

Property Built

Built

Year Built: 1930