Skip to content

765 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1935

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Mar 17, 2003

Property Information

Block871
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,408
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,700
41%
Improvement Value:$223,300
59%
Total Assessment$376,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,754+3.8%
2024$12,288+5.0%
2023$11,705+1.6%
2022$11,526+14.8%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000

To:

Sq Ft1,408DeedBook 5955, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1935