Skip to content

747 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block871
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,378
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,500
47%
Improvement Value:$174,300
53%
Total Assessment$325,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,051+4.7%
2024$10,552+4.0%
2023$10,149+1.6%
2022$9,994-12.9%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,410DeedBook 20180, Page 71224

Property Sale

Sale
$65,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1929