Skip to content

162 Ampere ParkwayBloomfield, NJ 07003

Built 1915

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Jul 11, 1997

Property Information

Block8
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,468
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,400
34%
Improvement Value:$165,300
66%
Total Assessment$250,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,504+3.8%
2024$8,193+4.0%
2023$7,880+1.6%
2022$7,759-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$108,000

To:

Sq Ft1,468DeedBook 5486, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 1915