Skip to content

153 North Sixteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1920

Last Sale Price
$102,000
Last Sale Date
Nov 6, 1985

Property Information

Block7
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,443
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,200
33%
Improvement Value:$205,800
67%
Total Assessment$305,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,346+3.8%
2024$9,967+4.0%
2023$9,586+1.6%
2022$9,440+10.4%
Property History

Property Sale

Sale
$102,000

To:

Sq Ft1,443DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1920