Skip to content

160 Ampere ParkwayBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Date
Aug 15, 1975

Property Information

Block8
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,448
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
31%
Improvement Value:$196,500
69%
Total Assessment$283,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,599+3.8%
2024$9,248+4.0%
2023$8,895+1.6%
2022$8,759-2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927