Skip to content

172 Ampere ParkwayBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 21, 2022

Property Information

Block8
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,408
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,200
23%
Improvement Value:$299,300
83%
Total Assessment$358,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,160+3.8%
2024$11,716+32.3%
2023$8,858+1.6%
2022$8,719+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,408DeedBook 20221, Page 4307

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,408DeedBook 20211, Page 46397Recorded12/13/2021

Property Built

Built

Year Built: 1926