Skip to content

175 North Seventeenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 8, 2024

Property Information

Block8
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,308
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,200
34%
Improvement Value:$176,200
66%
Total Assessment$265,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,002+3.8%
2024$8,673+4.0%
2023$8,342+1.6%
2022$8,214-4.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 5976, Page 187

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 5101, Page 678

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 4912, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1924