Skip to content

163 North Seventeenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1940

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 1, 2021

Property Information

Block8
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,630
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,500
31%
Improvement Value:$203,700
69%
Total Assessment$295,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,013+3.8%
2024$9,647+4.0%
2023$9,278+1.6%
2022$9,136+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft1,630DeedBook 20211, Page 21720

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12223, Page 2539

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5028, Page 740

Property Built

Built

Year Built: 1940