Skip to content

65 First AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block8
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage2,240
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,200
22%
Improvement Value:$319,100
78%
Total Assessment$408,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,850+3.8%
2024$13,343+4.0%
2023$12,833+1.6%
2022$12,637+16.4%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft2,240DeedBook 20220, Page 45794

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5299, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1927