Skip to content

32 Walter StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
May 22, 2019

Property Information

Block901
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage966
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,800
44%
Improvement Value:$168,300
56%
Total Assessment$302,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,247+3.8%
2024$9,873+4.0%
2023$9,495+1.6%
2022$9,350+4.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft966DeedBook 20190, Page 60011

Property Sale

Sale
$276,500
DeedBook 12249, Page 7842

Property Sale

Sale
$161,500
DeedBook 5070, Page 339

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1926