Skip to content

11 Ackerman StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1918

Last Sale Price
$338,000
Last Sale Date
Dec 8, 2005

Property Information

Block906
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,097
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,100
46%
Improvement Value:$168,500
54%
Total Assessment$314,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,671+3.8%
2024$10,281+4.0%
2023$9,888+1.6%
2022$9,737-11.7%
Property History

Property Sale

Sale
$338,000

To:

Sq Ft1,097DeedBook 6283, Page 375

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 5996, Page 204

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 5736, Page 346

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4987, Page 733

Property Built

Built

Year Built: 1918