Skip to content

42 Ketner StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1943

Last Sale Price
$209,900
Last Sale Date
Dec 15, 2000

Property Information

Block919
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,752
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,700
39%
Improvement Value:$211,600
61%
Total Assessment$344,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,679+3.8%
2024$11,252+4.0%
2023$10,821+1.6%
2022$10,656-5.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$209,900

To:

Sq Ft1,752DeedBook 5743, Page 368

Property Built

Built

Year Built: 1943